- 5 5/32" Center Distance
- 15:1 Ratio
- 210TC or 250UC Frame
- w/Fan
- C-Face Coupled Input
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Box Width | 9 21/32 in |
| Ratio | 15:1 |
| Bore Code | B11 |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 18.00 x 10.00 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2200 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Base to Centerline of Output Shaft | 5 5/16 in |
| Installed Options | Fan |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 1.56 hp |
| Box Height | 13 3/4 in |
| Family Name | RF |
| Input Configuration | C-Face Coupled |
| Frame | 210TC, 250UC |
| Input HP @ RPM | 10.5 hp @ 1150 rpm, 16.32 hp @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 6.44 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Housing Material | Cast Iron |
| Motor HP | 10 hp |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1900 lb/in |
| Output Torque @ RPM | 7700 in lb @ 1150 rpm, 7839 in lb @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 3/8 in |
| Frame Size | 210TC, 250UC |
| Center Distance | 5 5/32 in |
| Bolt Center | 11" x 5 13/16" |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Base to Centerline of Input Shaft | 10 1/2 in |
| Washdown Duty | No |
| Shaft Assembly Code | J |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1900 lb/in @ 1150 rpm, 1900 lb/in @ 1750 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 2 in |
| Lubrication | None |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Output Configuration | Right Output |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 8.63 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 11 in x 5 13/16 in |
| Box Length | 13 1/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 7700 in lb |
| HP @ RPM | 10 hp @ 1800 rpm |
| Fan Cooled | Yes |
| Torque Out @ 1750 rpm | 7839 in lb |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 14 1/8 x 8 3/8 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 2200 lb/in @ 1150 rpm, 2200 lb/in @ 1750 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 6.38 in |
| Weight | 216.1 LB |
| EAN or UPC | 781711467817 |

