- Reborable Steel Gear
- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 7/8" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 12 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 600 RPM | 13.1 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 14.9 lb/in |
| Outside Dia. | 0.9375 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 0.875 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Hub Dia. | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 14.5 lb/in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 9.5 lb/in |
| No. of Teeth | 28 |
| Torque at 1200 RPM | 11 lb/in |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711095805 |

