- .94" Center Distance
- 150:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Center Distance | 0.94 in |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Shaft Assembly Code | K |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Worm Position | Parallel |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Width | 4 in |
| Fan Cooled | No |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 11.67 rpm |
| Family Name | WA |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Frame | N/A |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Ratio | 150:1 |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Output Configuration | Left Output |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455760 |

