- .94" Center Distance
- 300:1 Ratio
- Shaft Input
- Right Output
- Parallel Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Width | 4 in |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Ratio | 300:1 |
| Frame | N/A |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 45 in lb |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Length | 2 3/8 in |
| Shaft Assembly Code | G |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Center | 2 3/8" x 3 5/8" |
| Box Height | 3 9/16 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Family Name | WA |
| Output Configuration | Right Output |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Fan Cooled | No |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Motor Application | General Purpose |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Center Distance | 0.94 in |
| Worm Position | Parallel |
| Installed Options | Low Horizontal Base |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 5.8 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455883 |

