- 2 1/16" Center Distance
- 1200:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Fan Cooled | No |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Shaft Assembly Code | G |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Lubrication | None |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Box Height | 6 25/64 in |
| Bolt Center | 5 in x 2 7/8 in |
| Frame | N/A |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| HP @ RPM | 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.46 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 4 3/32 in |
| Ratio | 1200:1 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Box Length | 5 13/64 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Family Name | WA |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1025 in lb |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Width | 9 55/64 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 3/8 in |
| Weight | 35.1 LB |
| EAN or UPC | 781711522486 |

