- 3 3/4" Center Distance
- 1200:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Center Distance | 3 3/4 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Box Length | 8 1/2 in |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Family Name | WA |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 1.46 rpm |
| Lubrication | None |
| Base to Centerline of Output Shaft | 6 9/16 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Bolt Center | 8 1/2 in x 4 3/4 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 10 3/8 x 7 |
| Motor Application | General Purpose |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1300 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 1/2 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 5700 in lb |
| HP @ RPM | 0.3333333 hp @ 1800 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Shaft Assembly Code | G |
| Housing Material | Cast Iron |
| Washdown Duty | No |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4 7/8 in |
| Box Height | 10 7/16 in |
| Frame | N/A |
| Output Configuration | Left Output |
| Ratio | 1200:1 |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 5/8 in |
| Box Width | 14 35/64 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 7 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2000 lb/in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 13.94 x 8.00 |
| Weight | 100.1 LB |
| EAN or UPC | 781711523292 |

