- 6" Center Distance
- 300:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal, Parallel Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Family Name | WA |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2400 lb/in |
| Box Height | 16 1/2 in |
| Ratio | 300:1 |
| Bolt Center | 12 3/4" x 6 3/8" |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 7.31 in |
| Frame | N/A |
| Torque Out @ 1750 rpm | 18500 in lb |
| Fan Cooled | No |
| Lubrication | None |
| Center Distance | 6 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 3/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 2100 lb/in |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 16 1/2 x 9 1/2 |
| Box Width | 19 1/8 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output Configuration | Left Output |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output (Shaft or Bore) Size | 2 1/4 in |
| Box Length | 10 7/8 in |
| Worm Position | Universal¦Parallel |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Shaft Assembly Code | G |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 5.8 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 10 in |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 20.88 x 11.75 |
| Reduction Type | Double Reduction |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Base to Centerline of Input Shaft | 7 1/4 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 9.63 in |
| Weight | 315.1 LB |
| EAN or UPC | 781711523711 |

