- Reborable Brass Gear
- 24 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 5" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Hub Dia. | 1 in |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Torque at 200 RPM | 135 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 118 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 24 |
| Length Through Bore | 0.625 in |
| Bore Size | 0.375 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 56.4 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 84.3 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Brass |
| Torque at 900 RPM | 65.7 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 5.08 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.821 LB |
| EAN or UPC | 781711094020 |

