- Reborable Brass Gear
- 24 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 27 Teeth
- 1 1/8" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Torque at 1800 RPM | 17.4 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 24 |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 22.3 lb/in |
| Length Through Bore | 0.5 in |
| Material | Brass |
| No. of Teeth | 27 |
| Torque at 200 RPM | 28.5 lb/in |
| Hub Dia. | 23/32 in |
| Torque at 600 RPM | 24.6 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 0.25 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1200 RPM | 20.4 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 27.5 lb/in |
| Outside Dia. | 1.2 in |
| Pitch Diameter | 1.125 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Weight | 0.101 LB |
| EAN or UPC | 781711093825 |

