- Reborable Brass Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 112 Teeth
- 3 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 200 RPM | 51.2 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 19.2 lb/in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Torque at 900 RPM | 29.6 lb/in |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 36.2 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Material | Brass |
| Hub Dia. | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 46.4 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 112 |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 3.5625 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | 25.1 lb/in |
| Weight | 0.411 LB |
| EAN or UPC | 781711094389 |

