- Reborable Brass Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 5" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 1 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Outside Dia. | 5.0625 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 200 RPM | 78.2 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 37.9 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 32 |
| Set Screw | No |
| No. of Teeth | 160 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 67.8 lb/in |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Pitch Diameter | 5 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 48.6 lb/in |
| Material | Brass |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711094426 |

