- Reborable Cast Iron Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 8" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 300 RPM | 276 lb/in |
| Set Screw | No |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 8 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 160 |
| Length Through Bore | 1.12 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 183 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 200 RPM | 333 lb/in |
| Outside Dia. | 8.1 in |
| Weight | 2.801 LB |
| EAN or UPC | 781711105665 |

