- Finished Steel Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 0.900" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Type | Finished |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 56.1 lb/in |
| Length Through Bore | 0.94 in |
| Pitch Diameter | 0.9 in |
| Outside Dia. | 1 in |
| Torque at 300 RPM | 62 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 18 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Diametral Pitch | 20 |
| Keyway | w/Setscrew |
| Material | Steel |
| Torque at 1800 RPM | 40.6 lb/in |
| Hub Dia. | 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 64.2 lb/in |
| Set Screw Size | 3/8 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 900 RPM | 51.2 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 47.1 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.121 LB |
| EAN or UPC | 781711461327 |

