- Finished Steel Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 1.200" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Torque at 600 RPM | 76.7 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Size | 0.5 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 1800 RPM | 51.9 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 87.1 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Hub Dia. | 0.92 in |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. | 1.3 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.2 in |
| Torque at 1200 RPM | 61.9 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 900 RPM | 68.5 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 91.3 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | 1/2 |
| Length Through Bore | 0.94 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | w/Setscrew |
| Weight | 0.231 LB |
| EAN or UPC | 781711461341 |

