- Reborable Cast Iron Gear
- 20 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 90 Teeth
- 4 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| Length Through Bore | 1.12 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 200 RPM | 216 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Outside Dia. | 4.6 in |
| Torque at 900 RPM | 109 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 138 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Torque at 300 RPM | 189 lb/in |
| Hub Dia. | 1 3/8 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| No. of Teeth | 90 |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 1200 RPM | 89.7 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711105580 |

