- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Torque at 200 RPM | 80.9 lb/in |
| Set Screw Size | 3/8 |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 78.4 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 1200 RPM | 61.8 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1800 RPM | 54.2 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 72 lb/in |
| Outside Dia. | 0.875 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hub Dia. | 0.56 in |
| Origin | Finished Bore |
| No. of Teeth | 12 |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 66.5 lb/in |
| Weight | 0.091 LB |
| EAN or UPC | 781711461419 |

