- Reborable Cast Iron Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 192 Teeth
- 12" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Cast Iron |
| No. of Teeth | 192 |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hub Dia. | 2 in |
| Torque at 600 RPM | 384 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 777 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 12 in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 12.125 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 618 lb/in |
| Weight | 7.501 LB |
| EAN or UPC | 781711105948 |

