- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 1 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.625 in |
| Torque at 600 RPM | 170 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1200 RPM | 132 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Diametral Pitch | 16 |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.5 in |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 200 RPM | 209 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 900 RPM | 149 lb/in |
| No. of Teeth | 24 |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 1800 RPM | 108 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hub Dia. | 1.19 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 198 lb/in |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 781711461471 |

