- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 30 Teeth
- 1 7/8" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1800 RPM | 127 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Pitch Diameter | 1.875 in |
| Hub Dia. | 1.56 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 181 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 159 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 300 RPM | 253 lb/in |
| Outside Dia. | 2 in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| No. of Teeth | 30 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 600 RPM | 211 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 270 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.831 LB |
| EAN or UPC | 781711461518 |

