- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 1.168" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Parallel shaft applications
| Torque at 300 RPM | 233 lb/in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Bore Size | 0.625 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1800 RPM | 140 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 1200 RPM | 167 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 206 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 244 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.168 in |
| Hub Dia. | 0.91 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Pressure Angle | 20 ° |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 900 RPM | 184 lb/in |
| Outside Dia. | 1.33 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Finished |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.251 LB |
| EAN or UPC | 781711461600 |

