- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 1 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 21 |
| Torque at 1800 RPM | 201 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 249 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 388 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 282 lb/in |
| Set Screw Size | 3/4 |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Bore Type | Finished |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 600 RPM | 327 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | Yes |
| Hub Dia. | 1.39 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 413 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Keyway | w/Setscrew |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.92 in |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Bore Size | 0.75 in |
| Weight | 0.751 LB |
| EAN or UPC | 781711461655 |

