- Reborable Cast Iron Gear
- 12 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 216 Teeth
- 18" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Torque at 200 RPM | 1649 lb/in |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 18 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| No. of Teeth | 216 |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 1263 lb/in |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 2 in |
| Bore Size | 1 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. | 18.17 in |
| Weight | 16.001 LB |
| EAN or UPC | 781711106266 |

