- Reborable Cast Iron Gear
- 10 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 16" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 160 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Hub Dia. | 3 in |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 300 RPM | 1826 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2359 lb/in |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Length Through Bore | 2.37 in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 16.2 in |
| Weight | 26.901 LB |
| EAN or UPC | 781711106600 |

