- Finished Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 1.800" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.87 in |
| Set Screw | Yes |
| Bore Size | 0.875 in |
| Torque at 900 RPM | 406 lb/in |
| Set Screw Size | 7/8 |
| Hub Dia. | 1.41 in |
| Outside Dia. | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 561 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 599 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 1800 RPM | 287 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 356 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.8 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Origin | Finished Bore |
| No. of Teeth | 18 |
| Torque at 600 RPM | 471 lb/in |
| Weight | 0.901 LB |
| EAN or UPC | 781711461785 |

