- Reborable Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 40 Teeth
- 4" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 40 |
| Torque at 1200 RPM | 639 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 4.2 in |
| Torque at 900 RPM | 770 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 1467 lb/in |
| Hub Dia. | 2.95 in |
| Torque at 600 RPM | 966 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Torque at 300 RPM | 1299 lb/in |
| Weight | 4.251 LB |
| EAN or UPC | 781711106341 |

