- Reborable Cast Iron Gear
- 8 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 128 Teeth
- 16" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 16.25 in |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 8 |
| No. of Teeth | 128 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 2667 lb/in |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 3444 lb/in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 23.501 LB |
| EAN or UPC | 781711106945 |

