- Finished Steel Gear
- 8 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 2.25 in |
| Hub Dia. | 1.55 in |
| Torque at 1200 RPM | 541 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 727 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 431 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 943 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Finished |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 877 lb/in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Set Screw Size | 1 |
| Torque at 900 RPM | 620 lb/in |
| Length Through Bore | 2.38 in |
| Bore Size | 1 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Keyway | w/Setscrew |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711461921 |

