- Finished Steel Gear
- 8 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 2 1/4" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 2.25 in |
| Length Through Bore | 2.38 in |
| Origin | Finished Bore |
| No. of Teeth | 18 |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 817 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 1086 lb/in |
| Hub Dia. | 1.8 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | 1 |
| Torque at 1200 RPM | 596 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 300 RPM | 1003 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 469 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 689 lb/in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Keyway | w/Setscrew |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 2.5 in |
| Bore Type | Finished |
| Weight | 2.001 LB |
| EAN or UPC | 781711461945 |

