- Reborable Cast Iron Gear
- 8 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 9" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Parallel shaft applications
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 9.25 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 72 |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 200 RPM | 2458 lb/in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 600 RPM | 1307 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Bore Size | 1 in |
| Length Through Bore | 2.75 in |
| Torque at 300 RPM | 2014 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Weight | 11.101 LB |
| EAN or UPC | 781711106822 |

