- Finished Steel Gear
- 6 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 2.88 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1 in |
| Hub Dia. | 1.45 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 1200 RPM | 798 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 1391 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 635 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 915 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Keyway | w/Setscrew |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw Size | 1 |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 1072 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1294 lb/in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711462058 |

