- Reborable Steel Gear
- 6 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 15 Teeth
- 2 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 200 RPM | 1977 lb/in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 15 |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Torque at 1800 RPM | 812 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 1215 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 1455 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 1043 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 1814 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. | 2.83 in |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 1.95 in |
| Pitch Diameter | 2.5 in |
| Weight | 2.801 LB |
| EAN or UPC | 781711100028 |

