- Finished Steel Gear
- 6 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 3 1/2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- More cost effective, quieter running and metallic options
| Torque at 600 RPM | 1988 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Hub Dia. | 2.95 in |
| Torque at 200 RPM | 2919 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. | 3.83 in |
| Torque at 300 RPM | 2613 lb/in |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | 1 |
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 900 RPM | 1605 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 6 |
| Pitch Diameter | 3.5 in |
| Length Through Bore | 2.88 in |
| Torque at 1200 RPM | 1345 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Weight | 6.501 LB |
| EAN or UPC | 781711462201 |

