- Reborable Cast Iron Gear
- 6 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 42 Teeth
- 7" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 300 RPM | 2891 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 3439 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| No. of Teeth | 42 |
| Outside Dia. | 7.33 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 600 RPM | 1955 lb/in |
| Pitch Diameter | 7 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Weight | 16.501 LB |
| EAN or UPC | 781711107140 |

