- Reborable Cast Iron Gear
- 6 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 4 in |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 2326 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 4494 lb/in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Bore Size | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 10 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 3645 lb/in |
| No. of Teeth | 60 |
| Outside Dia. | 10.33 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Weight | 25.801 LB |
| EAN or UPC | 781711107201 |

