- Reborable Molded Delrin Gear
- 24 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 1/2" Pitch Diameter
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 12 |
| Material | Molded Delrin |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Outside Dia. | 0.58 in |
| Torque at 900 RPM | 4.6 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 4.3 lb/in |
| Hub Dia. | 0.38 in |
| Keyway | N/A |
| Length Through Bore | 0.5625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | N/A |
| Bore Size | 0.1875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 3.9 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 5.2 lb/in |
| Pitch Diameter | 0.5 in |
| Diametral Pitch | 24 |
| Torque at 600 RPM | 4.8 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 5.1 lb/in |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711540329 |

