- Reborable Molded Delrin Gear
- 24 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 1 7/8" Pitch Diameter
| Torque at 300 RPM | 27.4 lb/in |
| Length Through Bore | 0.5625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Keyway | N/A |
| Torque at 600 RPM | 22.8 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Molded Delrin |
| Torque at 200 RPM | 29.3 lb/in |
| Outside Dia. | 1.96 in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Hub Dia. | 0.67 in |
| Torque at 900 RPM | 19.5 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 45 |
| Torque at 1200 RPM | 17 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 13.7 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.875 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 24 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | N/A |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711540572 |

