- Reborable Molded Delrin Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 38 Teeth
- 1 3/16" Pitch Diameter
| Material | Molded Delrin |
| Bore Size | 0.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 5.9 lb/in |
| No. of Teeth | 38 |
| Set Screw | N/A |
| Torque at 900 RPM | 8 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Keyway | N/A |
| Diametral Pitch | 32 |
| Outside Dia. | 1.25 in |
| Hub Dia. | 39/64 in |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Torque at 1200 RPM | 7.2 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 9.9 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 10.6 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 8.9 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.1875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711539965 |

