- Reborable Molded Delrin Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 72 Teeth
- 2 1/4" Pitch Diameter
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | N/A |
| Hub Dia. | 0.81 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 18.5 lb/in |
| Outside Dia. | 2.3125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 12.7 lb/in |
| Pitch Diameter | 2.25 in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Set Screw | N/A |
| No. of Teeth | 72 |
| Torque at 1200 RPM | 11 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 8.6 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 15 lb/in |
| Material | Molded Delrin |
| Torque at 200 RPM | 20.5 lb/in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Weight | 0.021 LB |
| EAN or UPC | 781711540046 |

