- Reborable Molded Delrin Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 96 Teeth
- 3" Pitch Diameter
| Material | Molded Delrin |
| Torque at 1800 RPM | 9.6 lb/in |
| No. of Teeth | 96 |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Torque at 1200 RPM | 12.5 lb/in |
| Set Screw | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 32 |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 14.8 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Keyway | N/A |
| Torque at 600 RPM | 18.1 lb/in |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Torque at 300 RPM | 23.2 lb/in |
| Outside Dia. | 3.0625 in |
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 25.6 lb/in |
| Hub Dia. | 0.81 in |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711540060 |

