- Reborable Molded Delrin w/* Brass Inserts Gear
- 32 Diametral Pitch
- 20.0° Pressure Angle
- 56 Teeth
- 1 3/4" Pitch Diameter
| Origin | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 9.4 lb/in |
| No. of Teeth | 56 |
| Outside Dia. | 1.8125 in |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Torque at 600 RPM | 12.4 lb/in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Hub Dia. | 0.67 in |
| Torque at 900 RPM | 10.8 lb/in |
| Keyway | N/A |
| Torque at 200 RPM | 15.8 lb/in |
| Length Through Bore | 0.498 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 14.8 lb/in |
| Set Screw | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 1800 RPM | 7.6 lb/in |
| Material | Molded Delrin w/ Brass Inserts |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711540275 |

