- Brakemotor
- 1/2 hp
- 1,725 rpm
- 208-230/460 Three Phase
- TEFC
features
- Fail-safe positive, stop and hold brakemotors
- Brakes are spring set
- Load is stopped automatically when power is turned off
- LEESON® brakemotors feature a power off manual release for convenience, and for use in case of a power failure
- The manual release resets automatically
- The standard brake is manufactured by Stearns
- The brake coil leads are brought into the conduit box of the motor for easy connection and may be connected to operate when power to the motor is shut off, or to be actuated independent of power to the motor
| C Dimension | 15.06 in |
| Poles | 4 |
| Full Load Amps | 2 |
| Brake Torque | 3 ft lb |
| Frame Material | Steel |
| Insulation | B |
| Hz | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Mounting | C-Face - Less Base |
| Open End Bearing | 6203 |
| HP | 1/2 |
| Efficiency Group | 74 % |
| Brake Feature | Yes |
| Service Factor | 1.15 |
| Full Load Efficiency | 74 % |
| Motor Application | Brake Motor |
| RPM | 1,800 rpm |
| Voltage Rating | 208, 230, 460 |
| Frame | 56C |
| Voltage | 208-230/460 |
| Full Load rpm | 1725 rpm |
| Rotation | Reversible |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Enclosure | TEFC |
| Washdown Duty | No |
| Drive End Bearing | 6203 |
| Weight | 29.0 LB |
| EAN or UPC | 691720013267 |

