- Brakemotor
- 3/4 hp
- 1,725 rpm
- 208-230/460 Three Phase
- TEFC
features
- Fail-safe positive, stop and hold brakemotors
- Brakes are spring set
- Load is stopped automatically when power is turned off
- LEESON® brakemotors feature a power off manual release for convenience, and for use in case of a power failure
- The manual release resets automatically
- The standard brake is manufactured by Stearns
- The brake coil leads are brought into the conduit box of the motor for easy connection and may be connected to operate when power to the motor is shut off, or to be actuated independent of power to the motor
| Efficiency Group | 77 % |
| Full Load Efficiency | 77 % |
| Open End Bearing | 6203 |
| Mounting | C-Face - Less Base |
| RPM | 1,800 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Hz | 60 Hz |
| Drive End Bearing | 6203 |
| Full Load Amps | 2.8 |
| HP | 3/4 |
| Frame | 56C |
| Brake Feature | Yes |
| Insulation | B |
| Full Load rpm | 1725 rpm |
| Phase | Three Phase |
| Frame Material | Steel |
| Enclosure | TEFC |
| Voltage | 208-230/460 |
| Enclosure Designation | TEFC - Totally Enclosed Fan Cooled |
| Voltage Rating | 208, 230, 460 |
| C Dimension | 15.06 in |
| Motor Application | Brake Motor |
| Brake Torque | 6 ft lb |
| Service Factor | 1.15 |
| Poles | 4 |
| Rotation | Reversible |
| Weight | 37.0 LB |
| EAN or UPC | 691720013274 |

