- Agricultural Duty Motors
- Single Phase
- 3 hp
- 1,740 rpm
- Round Mounting
features
- Replacement motors for poultry feed auger drive systems
- Choice of mechanical or solid state starting switch
- Mechanical switch has over speed protection
- Manual overload protected
| Frame Material | Rolled Steel |
| Open End Bearing | 6205 |
| HP | 3 |
| Input Phase | Single Phase |
| Service Factor | 1.15 |
| Full Load Amps | 21.0 A |
| Enclosure | TEFC |
| Model No. | 131603 |
| Hz | 60 Hz |
| Frame | 180 |
| Mounting | Round |
| Motor Application | Agricultural |
| Efficiency Group | 75.5 |
| Phase | Single Phase |
| Drive End Bearing | 6206 |
| C Dimension | 16.47 in |
| RPM | 1740 rpm |
| Enclosure Designation | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Rotation | Selective CCW |
| Insulation | F4 |
| Voltage Rating | 230 V |
| Inch/Metric | Inch |
| Poles | 4 |
| Weight | 107.0 LB |
| EAN or UPC | 691720018330 |

