- Three Phase AC Motor
- 1,800 RPM
- 1/2 hp
- 208-230/460
- C-Face - With Base
description
- The Washguard SST motors are built with all stainless steel external components to prevent corrosion and well sealed against moisture and condensation to protect internal components. These motors are able to withstand the severe washdown environments found in the food processing, chemical processing and beverage industries.
features
- Stainless steel tough for demanding washdown applications
- All exterior components made of 300 series stainless steel
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- Four locations for t-drains provided on each endshield
- IRIS™ inverter-related insulation system for service on variable frequency drives
- UL® component recognized
- CSA certified
| Brake Feature | No |
| Phase | Three Phase |
| RPM | 1,800 rpm |
| C Dimension | 9.78 in |
| Hz | 60 Hz |
| Washdown Duty | Yes |
| Mounting | C-Face - With Base |
| Enclosure Designation | TENV - Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Enclosure | TENV |
| Motor Application | Washdown Duty |
| HP | 1/2 |
| Voltage Rating | 208-230/460 |
| Full Load Efficiency | 81.5 % |
| Full Load Amps | 1.6 |
| Full Load rpm | 1750 rpm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | 56C |
| Frame | 56C |
| Efficiency Group | Standard Efficient |
| Voltage | 208-230/460 |
| Weight | 33.0 LB |
| EAN or UPC | 691720308172 |
-
IP55


