- Three Phase AC Motor
- 1,800 RPM
- 1/2 hp
- 208-230/460
- C-Face - With Base
description
- The Washguard SST motors are built with all stainless steel external components to prevent corrosion and well sealed against moisture and condensation to protect internal components. These motors are able to withstand the severe washdown environments found in the food processing, chemical processing and beverage industries.
features
- Four locations for t-drains provided on each endshield
- Stainless steel tough for demanding washdown applications
- All exterior components made of 300 series stainless steel
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- IRIS™ inverter-related insulation system for service on variable frequency drives
- UL® component recognized
- CSA certified
| Motor Application | Washdown Duty |
| Frame | 56C |
| Full Load Efficiency | 81.5 % |
| Hz | 60 Hz |
| Brake Feature | No |
| HP | 1/2 |
| Mounting | C-Face - With Base |
| Full Load Amps | 1.6 |
| RPM | 1800 rpm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Voltage | 208-230/460 |
| Frame Size | 56C |
| Washdown Duty | Yes |
| Enclosure | TENV |
| Enclosure Designation | TENV - Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Voltage Rating | 460, 230, 208 |
| Efficiency Group | Standard Efficient |
| Phase | Three Phase |
| Full Load rpm | 1750 rpm |
| Weight | 32.405 LB |
| EAN or UPC | 691720052617 |
-
IP55


