- Three Phase AC Motor
- 1,800 RPM
- 3/4 hp
- 208-230/460
- C-Face - Less Base
description
- The Washguard SST motors are built with all stainless steel external components to prevent corrosion and well sealed against moisture and condensation to protect internal components. These motors are able to withstand the severe washdown environments found in the food processing, chemical processing and beverage industries.
features
- Stainless steel tough for demanding washdown applications
- All exterior components made of 300 series stainless steel
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- Four locations for t-drains provided on each endshield
- IRIS™ inverter-related insulation system for service on variable frequency drives
- UL® component recognized
- CSA certified
| Enclosure | TENV |
| Phase | Three Phase |
| Brake Feature | No |
| Frame Size | 56C |
| Voltage Rating | 208-230/460 |
| Full Load rpm | 1750 rpm |
| Mounting | C-Face - Less Base |
| Motor Application | Washdown Duty |
| C Dimension | 9.78 in |
| Hz | 60 Hz |
| Enclosure Designation | TENV - Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Full Load Amps | 2.3 |
| Washdown Duty | Yes |
| RPM | 1,800 rpm |
| Efficiency Group | Standard Efficient |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Full Load Efficiency | 82.5 % |
| Voltage | 208-230/460 |
| Frame | 56C |
| HP | 3/4 |
| Weight | 38.0 LB |
| EAN or UPC | 691720308219 |
-
IP55


