- Washguard® SST All-Stainless Motor
- 1 hp
- 1,750 rpm
- 208-230/460 Three Phase
- TENV
description
- The Washguard SST motors are built with all stainless steel external components to prevent corrosion and well sealed against moisture and condensation to protect internal components. These motors are able to withstand the severe washdown environments found in the food processing, chemical processing and beverage industries.
features
- Stainless steel tough for demanding washdown applications
- All exterior components made of 300 series stainless steel
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- Four locations for t-drains provided on each endshield
- IRIS™ inverter-related insulation system for service on variable frequency drives
- UL® component recognized
- CSA certified
| Phase | Three Phase |
| Efficiency Group | Standard Efficient |
| Frame Size | 56C |
| Full Load Amps | 3 |
| HP | 1 |
| Hz | 60 Hz |
| RPM | 1800 rpm |
| Washdown Duty | Yes |
| Voltage Rating | 460, 230, 208 |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame | 56C |
| Brake Feature | No |
| Full Load rpm | 1750 rpm |
| Motor Application | Washdown Duty |
| Voltage | 208-230/460 |
| Enclosure | TENV |
| Full Load Efficiency | 81.5 % |
| Mounting | C-Face - Less Base |
| Enclosure Designation | TENV - Totally Enclosed Non-Ventilated |
| Weight | 45.0 LB |
| EAN or UPC | 691720052792 |
-
IP55


