- Ball Bearing Cartridge Unit
- 1 15/16 in Shaft Diameter
- 5 in Outside Diameter
- Setscrew Collar Locking Device
- Expansion Bearing Design
features
- Steel housing
- Expansion
- Alignable
- Spring locking collar
- Relubricatable
| RPM [Max] | 5600 rpm |
| Length Through Bore | 2.8125 in |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Housing Material | Formed Steel |
| Outside Dia. | 5 in |
| Series | 300 |
| Size Code | 331 |
| Seal Type | Clearance Seals |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 2 1/32 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Dynamic Load Rating | 13900 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Expansion |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Housing Thickness | 19/32 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Special Features | None |
| Bearing Insert | UG331L |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Grease Fitting Size | 1/4-28 |
| Collar O.D. | 3 7/16 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bore Dia. [Max] | 3 15/16 in |
| Lubricant Type | Exxon Ronex MP |
| Static Load Rating [Max] | 8500 lbf |
| Overall Width | 2 13/16 in |
| Weight | 7.56 LB |
| EAN or UPC | 662327707828 |

