- Expansion Spherical Roller Flange Pillow Block
- 4-Bolt Flange Type
- 2 7/16 in Shaft Diameter
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Bearing Design | Expansion |
| Bore Range [Max] | 3.9375 in |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Locking Device | Adapter Mounted |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Seal Type | Triple Lip Spring Loaded Heavy Contact Seals |
| Shape | Square |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Weight | 18.0 LB |
| EAN or UPC | 793699091441 |

