- Ball Bearing Insert
- 2 in Inner Diameter
- 3.937 in Outer Diameter
- Standard-Duty
- Setscrew Locking Device
description
- ER type ball bearing inserts are commonly used in mounted bearing assemblies.
features
- K-lok shaft locking device
| Series | 200 |
| Snap Ring Thickness | 0.09375 in |
| Seal Type | Flingers Only - Free Running |
| Set Screw Torque | 290 to 325 in lb |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Bore Dia. [Max] | 3 3/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| O.D. | 3.937 in |
| Static Load Rating | 6570 lbf |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Dynamic Load Rating | 9800 lbf |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Inner Ring Hub Diameter | 2.749 in |
| Lubrication | Exxon Ronex MP |
| Short Hub Length | 7/8 in |
| RPM [Max] | 5800 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Snap Ring O.D. | 4 11/64 in |
| Static Load Rating [Max] | 6570 lbf |
| Duty | Standard-Duty |
| Thread Size | 3/8-24 |
| I.D. | 2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking |
| Outer Ring Width | 1.186 in |
| Weight | 3.34 LB |
| EAN or UPC | 662864003414 |

